Mimari

Tesisimiz 3 tema ile ilkelendirilmiştir. 

1. Tema : 

‘’ Milletler kendi kültür değerlerini korumaz ise milliyetsizliğe itilir.’’
                         CUMHURBAŞKANI    Recep Tayyip ERDOĞAN

Milli Kültür değerlerimiz arasında mimari kültür değerlerimizde vardır. Biz milliyetçi duygularla mimari kültür değerlerimizi korumak, yaşatmak durumundayız…. Türk ırkının Orta Asya’dan Anadolu’ya yerleşik olmalarıyla başlayan mimari kültürümüzü Ulusal, Bölgesel, Yerel mimari kültürlerimiz olarak ayrımlayabiliriz. Biz mimarlar Ulusal, Bölgesel ,Yerel mimari değerlerimizi analizleyerek ve  sentezlenerek  bu mimari kültürlerimizi yaşatma adına kalemlememiz ile bu yönlü kültürel birikimli yapılarımızı  gelecek nesillere miraslamamız önemli milli bir gereksinimdir.
Kerme Ottoman Yeniköy yapımız da , bu anlatımlı bir kalemle yapıtlanmış gelecek nesillere miraslanması hedeflenmiş ve misafirlerin bu kültür içinde yaşamaları, bu kültürle yakın tanışımları hedeflenmiştir.

2. Tema :

Öğrenci içerikli yapıtlarda; sadece yatma, yeme içme verilerinin yanında geleceğimizi sahiplenecek gençliğimizin daha sağlıklı, daha sosyal nesilleşmeleri için sosyal ve sportif alanlarında planlanması elzemdir. Bu öngörü ile kerme Ottoman yeniköy  sosyalleşme ve sportif faaliyetlere yer vermiş olup daha sağlıklı nesillerin gelişimine katılımcılığı  hedeflenmiştir.

3. Tema :

Bu yüzyılın gençliği ; yanlış ve tehlikeli yaşam yenilgilerine girebilir. Disiplinli apart-yurt anlayışı ile yapıtlanmış tesisler kısmen manileşme içermektedir.
kerme Ottoman Yeniköy  yerleşkemizde kartlı giriş sistemi ile öğrencilerimizin giriş çıkışları yönetim ve aileleri tarafından izlenebilir oluşu bir caydırıcılık , bir uyarıcılık getirecek olup kısmen sorumsuzca davranışların önleyicisi olacaktır. Gerek çevre kamera sistemi ile, gerek gece güvenlik görevlisi ve kartlı giriş sistemi iletişim verileri ile öğrencilerimizin disipline olabilmeleri çerçevesinde katılımcılıkta bulunması hedeflenmiştir.


Kerme Ottoman Yeniköy planlaması
Tevfik TOPRAKÇI – MİMAR
Ağustos 2017