Mimari

PLANLAMA İLKELERİ

Tesisimiz 4 tema ile ilkelendirilmiştir.

1. Tema:

“ Milletler kendi kültür değerlerini korumaz ise milliyetsizliğe itilir. “

 

Milli Kültür değerlerimiz arasında mimari kültür değerlerimizde vardır. Biz milliyetçi duygularla mimari kültür değerlerimizi korumak, yaşatmak durumundayız… Türk ırkının Orta Asya’dan Anadolu’ya yerleşik olmalarıyla başlayan mimari kültürümüzü Ulusal, Bölgesel, Yerel mimari kültürlerimiz olarak ayrımlıyabiliriz. Biz mimarlar Ulusal, Bölgesel, Yerel mimari değerlerimizi analizleyerek ve sentezleyerek bu mimari kültürlerimizi yaşatma adına kalemlememiz ile bu yönlü kültürel birikimli yapılarımızı gelecek nesillere miraslamamız önemli bir gereksinimdir.

Kerme Ottoman Yeniköy yerleşkesinde, bu anlatımlı bir kalemleme ile yapıtlanmış gelecek nesillere miraslanması hedeflenmiş ve misafirlerin bu kültür içinde yaşamaları, bu kültürle yakın tanışımlamaları amaçlanmıştır.

 

2. Tema:

Öğrenci içerikli yapıtlarda; sadece yatma, yeme içme verilerinin yanında geleceğimizi sahiplenecek gençliğimizin daha sağlıklı, daha sosyal nesilleşmeleri için sosyal ve sportif alanlarında planlanması elzemdir. Bu öngörü ile Kerme Ottoman Yeniköy yerleşkesinde sosyalleşme ve sportif faaliyetlere yer verilmiş olup daha sağlıklı nesillerin gelişiminde katılımcılıkta bulunma hedeflenmiştir. Bu hedefle yüzme havuzu, fitness, masaj, kuaför, hobi odası, etüt odası, kafeterya, açık oyun alanı, hobi bahçesi yerleşkemizde planlanmıştır.

 

3. Tema:

Bu yüzyılın gençliği; yanlış ve tehlikeli yaşam yenilgilerine girebilir. Disiplinli apart-yurt anlayışı ile yapıtlanmış tesisler kısmen manileşme içermektedir.

Kerme Ottoman Yeniköy yerleşkemizde kartlı giriş sistemi ile öğrencilerimizin giriş çıkışları yönetim ve aileleri tarafından izlenebilir oluşu bir caydırıcılık, bir uyarıcılık getirecek olup kısmen sorumsuzca davranışların önleyicisi olacaktır. Gerek çevre kamera sistemi ile gerek gece güvenlik görevlisi ve kartlı giriş sistemi iletişim verileri ile öğrencilerimizin disipline olabilmeleri çerçevesinde katılımcılıkta bulunması hedeflenmiştir.

 

4. Tema:

Projemizde çevreci bina katılımcılığı hedeflenmiştir.

  1. Yağmur sularını sarnıç yöntemi ile toplayıp arıtmadan geçirildikten sonra kullanım suyu olarak devreye sokmak, enerjisiz su ihtiyacını karşılamak.
  2. Enerjide, beş misli ekonomi getiren led sistemini her alanda kullanmak ve bu kullanımları insan hareketine ve ihtiyaca göre otomatikleştirmek.
  3. Projede bulunan iç bahçe üst örtümlerindeki açıklıklarla doğal havalandırma sağlanması çözümü ile enerji tasarruf kazanımı sağlamak.
  4. İç bahçedeki yeşil dokulanma ve su plastikleri varlığı ile oksijen ve iklimlendirme probleminin kısmen enerjisiz çözümlenmesi hedeflenmiştir.
  5. Isı kaybını minimum düzeye indirmek için kullanılan malzemelerde sentetik değil doğal malzeme kullanımı hedeflenmiş ve insan sağlığını tehdit eden sentetik malzeme salgısının etkilerinin çözümü planlanmıştır.
  6. Çöp bacaları ile çöp odalarında biriktirilen çöplerin, çöp ayrıştırma odalarında ayrımlanarak tekrar ekonomimize geri dönüşümün getirilmesinin sağlanması hedeflenmiştir.
  7. Yapım malzemelerinde doğal içerikle üretilmiş, su bazlı kansorejen üretmeyen yapı ve boya malzemelerinin kullanımı ile sağlığı tehdit eden unsurların minimum düzeye indirilmesi hedeflenmiştir.
  8. Dünyanın çözüm için odaklandığı, deprem ile artış gösteren Radon gazı, topraktan gelen binanın yapı malzemeleri tarafından emilen radyoaktif salgı üretmektedir. Radon gazının yapının topraktan emmesini engellemek için özel izolasyon ile çözüm üretilerek bu problemin çözümü hedeflenmiştir.

 

“ Ulusal mimarimizi inkar etmeden, yerel mimarinin sentezlenmesi ile  cephelenmiş, mimarlık dünyamızda katılımcılıkta bulunan ve milli kültür değerlerimizi sahiplenmiş bulunan bu tip yapıların desteklenmesi milliyetçilik duyguların çerçevesinde elzemdir. “

 

 

 

Kerme Ottoman Yeniköy

Tevfik TOPRAKÇI – MİMAR

                                                                                                                                                                                     8 Mayıs 2017